Tenis liga Glavno da se igra

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tenis liga Glavno da se igra

Pimplanje

fak
    fak

Pimplanje Empty Pimplanje

Post  fak on 02.07.20 8:36

Ovo se cini kao dosta cesta tema u podcastima pa mozda vrijedi mozda pokrenuti raspravu i na forumu. Ionako mu fali zivota zadnjih 4-5 godina Smile

Sto je za vas "pimplanje"? U slucaju da je netko u stanju konzistentno osvojiti poen bez greske protivnika, je li i on pimpler?

Dio razloga zbog kojeg pokrecem temu je zato jer mi se cini cudno da ista rijec opisuje Habusa i Rosandica. Meni su to dva drugacija stila igre. Ali bas me zanima sto ostali misle.
    Dominko
    Dominko

Pimplanje Empty Pimplanje

Post  Dominko on 02.07.20 9:45

Slažem se, sve je strpano u isti koš a nije jasno odakle se kreće. Govorimo li ovdje o "pusherima" ili "junk-ballerima"? Ili o balonašima, slajserima, možda flat udaračima kratkih lopti? Netko je napisao na TW forumu: to su sve nazivi koje koriste oni koji izgube meč, kako bi protivnika koji ih je pobijedio ipak učinili inferiornim ili ga uvrijedili. Smile

Osobno ne bih ni Habuša ni Rosandića nazvao pimplerima (pogotovo ne u tom nekom - da se ne lažemo - uvredljivom GDSI smislu), a igrao sam protiv obojice. Mislim da se često gotovo svaka vrsta defanzive ili lukavosti/inteligencije (ili manjka ofanzive) kod nas smatra pimplanjem.

Definicija defanzivne igra bila bi vraćanje lopte na stranu protivnika dok ovaj ne pogriješi. E sad, netko dubokim balonima ili dubokim slajsevima (servis-mreža igrači često napadaju slajsom) može i napasti, odnosno izvršiti pritisak na protivnika, pogotovo na amaterskoj razini. Je li i to onda pimplanje?

Isto tako, činjenica je da pimpleri ne postoje u vrhunskom tenisu, bar koliko ja znam. Zašto? Jednostavno zato jer je takav stil igre neodrživ protiv jakih, profesionalnih igrača, koji će bilo kakav manjak ritma i dubine kazniti winnerom.

Čini mi se da u stolnom tenisu, primjerice, postoje veća diversifikacija stilova (oni koji igraju stolni tenis znat će više), koja bi se možda mogle primijeniti i u tenisu. Ako se ne varam, zbog raznih faktora defanzivni stolni tenis opasno odumire, ali prije je bilo i blokera, choppera, i slajsera, i balonaša/loopera, kontraudarača, lovaca, svega.

Evo kratke, zanimljive teniske rasprave na ovu temu:

https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/define-pusher-and-junk-baller.508227/
    Danko
    Danko
    Admin

Pimplanje Empty Re: Pimplanje

Post  Danko on 02.07.20 17:31

Pimplanje je stil igre u kojem ti je primarni cilj vratiti lopticu u teren, a "tek u drugom planu" je napad.
    Neki pimpleri čak i kada imaju "priliku za napad", rađe ubace sigurnu loptu.
    To je pravi pimpler.
    To je moja definicija pimplera.

Dakle, nema direktno veze sa osvajanjem poena.

E, sad... spektar pimplera je vrlo širok,
    od onih koji stvarno neće nikada napast i vraćaju sve u sredinu terena, do onih koji polako grade poen i čekaju priliku da ipak malo stisnu, pa možda onda čak i na mrežu.

Naziv "pimpler" je malo nezgodan, jer jednostavno ta riječ - zvuči pimplavo.
    A ljudi su emotivna bića, pa često od doživljaj zvuka ne stignu ni razmisliti što se zapravo krije iza toga.
    O tome, kako i zašto ljudi koriste taj termin, bila bi potrebna nova tema  Laughing  

Od ATP igrača, u tu kategoriju bi svrstao Simona.

Last edited by Danko on 02.07.20 17:50; edited 2 times in total
    Danko
    Danko
    Admin

Post  Danko on 02.07.20 17:34

fak
    fak

Post  fak on 02.07.20 17:44

Danko wrote:Od ATP igrača, u tu kategoriju bi svrstao Simona.
    Ja nebi cak ni njega. Ne postoji niti jedan profi igrac koji ce lopticu na sredini terena samo prebaciti nazad. Simon zbog stila igre rijetko dolazi u takve prilike, ali zna i on zabiti. Gledao sam ga prosle godine u Queensu gdje je igrao odlicno. Na momente cak i kvazi-ofanzivno Very Happy

Sto se tice najdulje izmjene, ovih 61 je mila majka. Prije 2 tjedna na HUTovom turniru na Trnju se moglo vidjet nesto stvarno posebno. Habus, Dominko i Rosandic su brojali izmjene tokom polufinala -35 kategorije. Ako se dobro sjecam, u prvom poenu velikog tajčija bilo je nesto tipa 98 izmjena Shocked
    Danko
    Danko
    Admin

Post  Danko on 02.07.20 17:54

fak wrote:Ne postoji niti jedan profi igrac koji ce lopticu na sredini terena samo prebaciti nazad. Simon zbog stila igre rijetko dolazi u takve prilike, ali zna i on zabiti.
    Naravno da on "zna zabit" i naravno da loptica na pola terena za njega nije isto što i za nas.
    Ali bitan je mindset. Da li tražiš priliku za stisnut i zabit ili rađe prebaciš i igraš još "malo"...

U videu se vidi da su oba igrača imali prilike "stisnut", ali su ipak odlučili igrati dalje na sigurno.
    gkovacic19
    gkovacic19

Post  gkovacic19 on 03.07.20 9:34

Danko wrote:Pimplanje je stil igre u kojem ti je primarni cilj vratiti lopticu u teren, a "tek u drugom planu" je napad.
    Neki pimpleri čak i kada imaju "priliku za napad", rađe ubace sigurnu loptu.
    To je pravi pimpler.
    To je moja definicija pimplera.

vidiš moja definicija pimplera je potpuno drugačija i nema veze s napadom, ovo kaj ti opisuješ su meni defanzivci (sad samo ovisi o kojoj se razini defanzive radi)
    ja pimplere smatram onim igračima kojima je stil igre isprovocirati pogrešku protivnika dajući im teške lopte s kojima će se protivnik mučit i za koje oni smatraju da im daje najveće šanse za grešku
    zato stalno i pričam kako su pimpleri odlični igrači jer imaju tu vještinu čitanja igre, a onda i osjećaja u ruci da daju tešku loptu
    kad igraš sa recimo Jakšićem, Gladom ili Dobrovićem (koji su apsolutno ponajbolji igrači lige) znaš da će te oni natjerat da radiš ono kaj ti je najteže odigrat, što najčešće znači kombinacija udaraca bez prevelike snage, ali sa velikom preciznošću i bez njihovih grešaka
    istovremeno ne znači da neće napast kratku loptu i zabiti istu jer oni mogu biti i ofenzivni, samo im je plan A dobiti poen greškom protivnika, a ne ko recimo Faku, Hraniloviću ili Petriniću , kojima su plan A,B,C,D, E i F zabiti winner i tako zavšiti poen

Labinho and Luka Dobrović like this post

fak
    fak

Post  fak on 03.07.20 12:57

gkovacic19 wrote:zato stalno i pričam kako su pimpleri odlični igrači jer imaju tu vještinu čitanja igre, a onda i osjećaja u ruci da daju tešku loptu
    Prema tvojoj definiciji, pimpleri su "moguci" samo u visim ligama. Vecina defanzivaca u 8. ligi vraca lopticu tek toliko da ju vrati. Nema tu previse citanja igre, taktike i kontrole.

Prosjecni rekreativac ce puno prije takvog tazvati "pimplerom" nego nekog poput Glada ili Dobrovica.

Ono sto ti zoves pimplanjem bi vecina drugih nazvala klasicnim "mixanjem" igre. Uskracivanje ritma protivniku kojeg ga voli je izrazito efektivna strategija.
    gkovacic19
    gkovacic19

Post  gkovacic19 on 03.07.20 14:25

fak wrote:
    gkovacic19 wrote:

Ono sto ti zoves pimplanjem bi vecina drugih nazvala klasicnim "mixanjem" igre. Uskracivanje ritma protivniku kojeg ga voli je izrazito efektivna strategija.

čak se i slažem s tobom, htio sam se nadovezat na svoj komentar i predložit da takve igrače ne zovemo pimpleri već mixeri al mi se nije dalo Very Happy pa eto dobro si to primjetio i "klasificirao" Wink

a kaj se tiče pimplera u nižim ligama, mislim da je slična situacija kao i u višima, samo je razlika kakvu loptu treba poslati za dobiti grešku protivnika
    u 6. ligi 4-5 "običnih" dubljih balona praktično garantira poen jer ljudi to ne mogu (konstantno) zabijati, u višim ligama to ne prolazi jer netko poput tebe ili Petrinića živi za balon i da potegne taj FH koji para vazduh na kiseonik i vodeonik Wink pa onda tu pimpleri moraju izmišljat naprednije udarce da izazovu pogrešku
    vuckovic
    vuckovic

Post  vuckovic on 03.07.20 15:31

Pimpler- krajnje nepoželjan „tenisač“ često prisutan u ligi koji, rukovodeći se načelom da je obrana najbolja obrana, ne libeći se po potrebi (zapravo vrlo često) udariti lopticu visoko u zrak, stremi što duljem trajanju poena čime baca u očaj protivnika i smanjuje broj gledatelja na tribinama.
    Danko
    Danko
    Admin

Post  Danko on 03.07.20 17:51

fak
    fak

Post  fak on 03.07.20 18:17

Ahahahaha Very Happy Very Happy

Milisa je bio jedan od aktera i u ovom mecu
    fak wrote:Prije 2 tjedna na HUTovom turniru na Trnju se moglo vidjet nesto stvarno posebno. Habus, Dominko i Rosandic su brojali izmjene tokom polufinala -35 kategorije. Ako se dobro sjecam, u prvom poenu velikog tajčija bilo je nesto tipa 98 izmjena
    limaaa1
    limaaa1

Post  limaaa1 on 03.07.20 18:47

Pimpler - igrač koji svojim načinom igre nastoji prisiliti protivnika na pogrešku.

Imam veliki respekt prema takvim igračima. Užasno zahtjevni protivnici. Bar u rangu 4. 5. i 6. lige. Smatram da se takav stil može igrati do određene granice.

Sponsored content

Post  Sponsored content

Current date/time is 13.08.20 20:17