Tenis liga Glavno da se igra

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tenis liga Glavno da se igra


+8
sete93
kiko1312
Dominko
Soldinho
neven
fak
MarkoP
markosk
12 posters

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 18.06.20 8:31

    Od sljedeće godine, na početku sljedećeg ljetnog perioda, lige će se slagati po Elo ratingu, a ne po rang listi kako je to bilo do sada.
    (u meniju Liga -> Rang liste - Elo rating)

    To činimo zato što Elo rang lista pokazuje "stvarniju" snagu igrača, dok je rang lista dinamičnijia i ima dosta faktora koji utječu na to da u konačnici igrači završe u ligi "koja im nije primjerena", što pokušavamo izbjeći.

    neven
    neven


    Posts : 23
    Join date : 2015-07-13

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  neven 18.06.20 9:26

    Prvi cu se nadovezati jer sam na GO pa imam vremena Smile
    Ne slazem se sa takvim sustavom bodovanja zbog 3 razloga:
    1. U ligi se nađu (idemo s poznatim imenima) Kovačić, Lautar, Fiket, Fak, Petrinić. Scenarij ako Lautar dobije Kovačića 61 61, a svu ostalu trojicu neka Kovačić pobjedi sa 76 76 i neka zavrsi 1.na tablici. Oni neka se međusobno pobjede sa sličnim rezultatima Kovačić ce vjerojatno imati najlosiji ELO rating od njih 5 zbog lose game razlike.
    2. Tenis je igra koja se igra na pobjede (u prethodnom slucaju Kovačić ih ima 3/4) a ne za ELO rating.
    3. S obzirom da se Elo rating mjenja iz meca u mec, netko ko napuca ELO rating moze zamrznuti ligu na 5 godina i biti ce vracem npr. u 3.ligu sta nije fer prema ostalim sudionicima lige koji se bore i trude svo to vrijeme igrajući u ligi. (Takoder ako je igrac bio prije 5 godina u 3 ligi i nije taknuo reket 5 godina vjerojatno nece moci igrati ni 5.ligu a ELO rating cs ga baciti u 3.ligu)
    Po meni ELO rating ne daje objektivnu i pravu slika.
    mKnez
    mKnez


    Posts : 20
    Join date : 2018-06-12

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  mKnez 18.06.20 9:36

    Slazem se u potpunosti sa Nevenom.
    Prvo, ne znam tocno kakva se formula koristi za ELO rating, no iz price sa Dankom ako se dobro sjecam, gleda se gem/set razlika, itd.

    Dakle ukoliko je to istina, recimo da neki slabiji igrac izgubi od jacega 0:6 7:6 10:0.
    Slabijem ce ELO rating osjetno skociti prema gore, ovom boljem igracu koji je uzeo pobjedu ELO rating ce osjetno pasti.

    Posve nelogicno i nerealno. Po sadasnjoj rang listi ELO ratinga, vidim par igraca koji su redoviti sudionici 3/4 lige, a po ELO ratingu su za petu ligu. Jako blizu mene, kojim sam konstatno u petoj ligi, sa jednim izletom u cetvrtu.

    Sadasnji sustav nije idealan, ali je ipak osjetno realniji od koristenja ELO ratinga. Ako ce se sadasnji mijenjati, trebat ce ipak malo vise razmisliti i pronaci neko bolje rjesenje. Koristiti ELO rating za ovakve stvari? Mozda, ali uz totalno drugaciji izracun ELO ratinga. Ovaj sadasnji iskreno nema smisla.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 18.06.20 10:36

    Vado Suša ima problema s forumom,pa me zamolio da objavim njegov komentar:

    ...smatram ovu odluku više lošom nego dobrom. Navodim razloge zašto je loša iz svog primjera:
    1. Od 11. mjeseca prošle godine sam konstantno 3. liga i u tom periodu imam možda koju pobjedu više u odnosu na poraze, ali zanimljivo je da su apsolutno svi igrači u tih više od 6 mjeseci imali bolji elo od mene, odnosno bili su favoriti. Znači 0 puta favorit a više od 50 % pobjeda. Reći ću i zašto je to tako. Ja nikad ne dobijem puno bodova na elu jer čak i kad pobijedim to ispadne gusto rezultatski. Mogao bih ja barem nekoga pobijediti i uvjerljivo, ali onda bi to bila puno ziheraškija igra. Ovako ja kad osjetim kontrolu meča, više riskiram, pokušavam efektno odigrati i tu dođe i koja pogreška i rezultat ne bude uvjerljiv. Sad se pitam trebam li ja igrati za elo rating ili za pobjedu i ljepotu tenisa???
    2. Rang ljestvica u velikom dijelu gubi smisao s ovom odlukom, a zna se da rang ljestvica daje posebnu draž ovoj cijeloj priči, isto kao i u profi tenisu.
    3. Ovime se opet nagrađuje neredovitost nastupa.
    4. Imamo wild card da riješimo igrače poput Čolaka, kao što je bilo i ovaj put i to je skroz ok...
    to je ono čega sam se na prvu sjetio

    Lp,
    Vlado Suša

    markosk
    markosk


    Posts : 63
    Join date : 2013-11-27

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  markosk 18.06.20 10:59

    Nakon nekoliko argumenata protivnika ove novosti, moze malo detaljnije objasnjenje danko?
    Koliko god ova promjena utjecala samo na jedan mjesec godisnje (ajde eventualno dva), i uz postojanje pozivnica, dosadasnji sistem je nagradivao ljude koji cesce igraju (iako 5 mjeseci u godini dana i nije toliko tesko skupiti).
    markosk
    markosk


    Posts : 63
    Join date : 2013-11-27

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  markosk 18.06.20 11:02

    Inace, sjecam se rasprava sa m.kovacicem i kosovicem kad je elo lista prvi put uvedena i svih mana tj. jednostavnosti parametara koje navedena formula uzima uz obzir - najlakse ibjasnjeno u gornjim postovima igraca koji se protive
    MarkoP
    MarkoP


    Posts : 10
    Join date : 2019-11-21

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  MarkoP 18.06.20 11:54

    I rang lista i ELO rating imaju svojih prednosti i mana, ali ipak bi se priklonio opciji da i dalje rang lista bude kriterij za slaganje liga za ljetni period. Zašto? Isključivo zbog toga što se na taj način honoriraju oni igrači koji su stvarno redoviti i stalni sudionici lige, iako ja osobno nisam među takvima Smile
    Sustav wild carda je tu da poravnava neke ekstremnije situacije. Samo i tu se opet javlja problem šta smo u posljednje vrijeme često bili svjedoci toga da su neki igrači dobili nerealno visoke pozicije, dok su se neki koji su evidentno dobri morali penjati mic po mic iz nižih liga. I ja sam osobno krenuo 2017. iz 7. lige, i u početku sam imao omjer 23/1, s tim da je taj jedan poraz bio predani meč.
    Možda malo više fleksibilnosti kod WC-a bi riješilo problem, kad se primijeti da je netko evidentno dobar da ga se i usred ljetnog ili zimskog dijela gurne prema gore.
    Meni osobno nije bio problem igrati niže lige, ali mislim da je nekorektno prema drugim igračima koji su s puno boljim igračem u ligi.
    Ivan25
    Ivan25


    Posts : 29
    Join date : 2019-11-04

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Ivan25 18.06.20 12:18

    Iako sam tek počeo s tenisom, osvrnuo bih se na ovo jer vidim primjer kod sebe u ligi da čovjek koji je igrao 5.ligu, završi u 8.ligi i jedan nesretni poraz ga možda zadrži više sezona u toj ligi.
    Vjerojatno je jedini problem sadašnjeg sustava što ako igrač ne skupi 5 sezona u zadnjih 12 mjeseci, na rang listi je nisko i završava u najnižim ligama.
    Za takve slučajeve je možda najbolje koristiti zadnjih bodove zadnjih 5 sezona neovisno kada su odigrane, ali na javnoj rang listi koristiti samo 5 sezona u zadnjih 12 mjeseci za prikazivanje renkinga.

    Ljudi će teže prihvatit da u prvoj ljetnoj sezoni budu "kažnjeni" i završe u nižoj ligi(nego što smatraju da kvalitetom jesu), spram toga da završe u jačoj ligi i ispadnu.

    Neko fleksibilno pomoćno rješenje tipa postavljanja 3. i 6. Lige s po 6 igrača kako bi jači otišli brže gore, a slabiji brže dolje u prvoj ljetnoj sezoni može iskompenzirat probleme i nezaštopat nekog u lošijoj ligi uslijed možda nesretnog poraza.
    Stoga vezano i ukoliko netko ne može odigrati meč više prvu sezonu, možda i nije kalibar više lige.

    Svakako treba što više ljudi iznijeti mišljenje i probleme koje vidi da postoje sada te probleme koji će eventualno nastati.

    Cijeli ovaj problem je možda predimenzioniran i u višim ligama će samo pogodit osjećaje ljudi, dok se manifestirat prevelikom razlikom u kvaliteti može samo u najnižim ligama.
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  fak 18.06.20 13:33

    Kada mi je inicijalno Danko rekao da ce ovo mijenjati prva reakcija bila je "Oh. Ima smisla". Medutim, ovo sto su Vlado i Neven rekli treba uzeti u obzir. Sustav koji potencijalno dize one koji rijetko igraju i spusta one koji cesto igraju nije bas fer.

    ELO nije savrsen, ali cini mi se ipak kao bolja "baza" za ranking na pocetku sezone nego trenutne rang liste. Ono sto Danko zeli izbjeci je situacije gdje netko igra nekoliko liga ispod svog realnog ranga. To se desilo sa nekoliko igraca ovo proljece (Kazalicki i Poplasa prvi padaju na pamet).

    Istina je da bi ELO Sušu stavio u 4. ligu (sto nije fer), ali nebi se moglo desiti da je netko 2 lige nize. Horvatić bi po ELOu igrao 3. ligu, sto je prihvatljivo (ali opet nije idealno). Mozda postoji rjesenje (promjena u ELO) koja ce nam dozvoliti da rijesimo ovakve slucajeve?

    Ono sto je po meni mozda cak i veci problem je potencijalna buduca beskorisnost trenutne rang liste. Ako ce se ELO korisititi za proljetni ranking i seedanje turnira, rang lista vise nema nikakvu ulogu. Za Masters se gleda cijela godina, ne rank u zadnjih 5 odigranih sezona.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 18.06.20 17:37

    Otvorit ću posebnu temu na forumu o tome kako se računa Elo i da li je on dobar.
    https://tenisliga.forumotion.com/t600-elo-rating#21305

    Ovdje bi prokomentirao "reset"

    Osnovni problem trenutnog sustava, koje sam primjetio kada sam radio lige za after-korona, je što jednostavno ima previše ljudi kojima može biti dodjeljen WC.
    Ako uzmemo u obzir da WC-ove djelimo "max 1 za svaku ligu", to znači da sam podijelio 35 WC-ova!
    Međutim, broj igrača kojima sam mogao dodjeliti je bio dosta veći i morao sam birati kome dati WC, a kome ne.
    Da li je "više zaslužio" onaj koji je tek došao i ima samo 3 odigrane sezone ili "stari povratnik" koji je bio regularan...
    Kombinacija ima mnogo i stvarno je muka to raditi. A i kad napravim, znam da su neki i daje zakinuti.
    I onda sve to posložim i vidim da je Kazalicki u 5, Špehar 4, Herenčić 5, Marjanović 3 itd...
    Ima takvih primjera puno i u nižim ligama, ali "nisu toliko poznati", a vjerujte mi, velika je razlika igrati u 6 ili 7.
    Prilikom slaganja tih liga, vidim Elo igrača i jednostavno BODE oči koliko neki odstupaju. A ne mogu im dati WC jer sam dao nekome drugome ili nema prava na WC (4 odigrane sezone).

    Vidim da dosta igrača komentira "nagrađivanje" igrača koji češće igraju.
    Reset nema veze sa nagrađivanjem. Resetu je primarni zadatak da napravi "što pravilnije" lige za početak ljetnog perioda.
    Naravno da igrače koji češće igraju treba nekako nagraditi/stimulirati, ali ovdje je stvar prekompleksna da bi mogli i o tome voditi brigu.
    Mislim da nam je ipak primarnije da lige budu izjednačenije.

    Uz novi raspored po Elo ratingu, bit će manje potreba za WC-ovima i samim time izbjegnute neugodnosti koje WC nosi sa sobom.

    Na kraju, moram ponoviti da se ovo radi jednom godišnje i da sigurno nije 100% pravedno, ali trenutno nemomo bolji način.
    neven
    neven


    Posts : 23
    Join date : 2015-07-13

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  neven 18.06.20 20:42

    Da, ali sad kada se zavrtimo u krug ispada da elo rating uvodimo iskljucivo radi WC, i kao sta kazes jasno mi je da je tesko slagati i prilagoditi se 35 WC koje treba posloziti...ali tu je jedan veliko ALI...i jedan VELIKI UPITNIK?

    Da li zakinuti "nenamjerno" nekoga tko se vraca nakon dugo vremena i zbog nemogucnosti uvrstenja toliko WC u sustav liga ili zakinuti takoder "nenamjerno" nekoga tko igra cjelu godinu bez prestanka. Sorry ali Elo rating ide na ruku povratnicima, a ne igracima koji igraju ligu cjelu godinu i to po meni nije fer. Neka se povratnici suzdrze i prilagode i ako su slucajno u krivom rangu neka istrpe taj mjesec ili dva...zbog ljudi koji su tu cjelu godinu.
    Pocet cu od sebe..ako prekinem sa ligom zbog xy razloga...jednog dana kada cu se vracati zaista mi nece biti bitno da li ces me staviti u 2,3 ili 4 rang jel cu tako i tako igrati i stjecati rezultate ispocetka i postivat cu ljude koji su proteklih mjeseci se borili za ligu u kojoj jesu...i znam da nekome ko se borio da ude u rang vise i sad ga jedan povratnik zezne znaci jako puno...

    Zakljucak: trebali bi svi biti jednaki, ali 1% ipak vise na stranu nekoga ko igra cjelu godinu. Klasican primjer je Susa koji od sljedece godine moze racunati da ce 4mj biti u 4 ligi zbog loseg ELO-a pa makar igrao od sada do tada konstantnu 3.ligu 11 mjeseci u kontinuitetu...nema logike ni u tragovima.
    Soldinho
    Soldinho


    Posts : 200
    Join date : 2013-09-09

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Soldinho 18.06.20 21:45

    Jako losa odluka, po meni identicno losa kao ona kad je stigla promjena kalendara...

    Momci iznad su objasnili zasto nisu za ELO i slazem se s njima.

    #krislazarin #krisvratise #bojkot Pozzz
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 18.06.20 21:55

    Smisao reseta nije nekoga zakinuti ili ne, nego napraviti najbolji sustav za što bolji raspored igrača po ligama. Zanemaruješ "dobar posao" koji odrađuje ovaj sustav i fokusiran si na nedostatke, kojih naravno ima, ništa nije savršeno.

    Navodiš primjer u kojem je konstantan igrač igrač zakinut, a zanemaruješ sve one igrače koji su bili zakinuti ovim sustavom.

    Istina je da ne želim raditi razliku između igrača koji pauziraju i koji konstantno igraju.
    Pauza može biti iz raznih razloga: ozljeda, obitelj, privatni razlozi... zašto da ih dodatno diskriminiramo, dovoljno su patili što nisu bili dio lige neko vrijeme Smile
    Također ne želim raditi pravila koja "stvaraju pritisak" da netko igra. Trebaš igrat kad imaš vremena i volje, a ne zbog nekih bodovoa i rasporeda koji će se raditi 1.4.
    Dominko
    Dominko


    Posts : 9
    Join date : 2019-04-28

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Dominko 19.06.20 17:10

    Vidim da su se stvari dosta zahuktale.
    Solomonsko rješenje: kako bi bilo uzeti oba rating sistema, postojeći i ELO, i napraviti njihov prosjek, nekakvu aritmetičku sredinu?
    Recimo, na službenoj, "običnoj" rang listi si 50., na drugoj 70., tvoja pozicija za početak ljetne lige je 60. mjesto (50+70=120/2=60).
    kiko1312
    kiko1312


    Posts : 8
    Join date : 2017-05-07

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  kiko1312 19.06.20 22:11

    Moram se ipak pridruziti strani koja je protiv elo ratinga. Ponajprije jer mi se cini da ce donijeti vise nezadovoljstva u ligu od trenutnog sustava. Elo rating mi je od prvog dana kako sam u ligi nekako pod znakom upitnika, jer mi recimo nije nikako prihvatljivo da igrac koji igra vise od 5 mjeseci za redom 1. ligu prema elo ratingu jedva upada u 2. ligu i ima manji elo rating od nekoga tko je zadnjih 5 mjeseci tri mjeseca igrao 2. ligu i dva mjeseca 3. ligu. Osobno prihvacam koji god sustav bio, ipak je na kraju glavno da se igra Smile samo mi ovo sto sam naveo baca sumnju na elo rating.
    sete93
    sete93


    Posts : 9
    Join date : 2019-10-21

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  sete93 23.06.20 1:08

    Ukratko ću ovdje samo ono o čemu sam se raspisao u temi o ELO.

    I ja sam na strani protiv ELO-a, jednostavno jer je previše dinamičan, previše ovisi o zadnjih nekoliko mečeva i smatram da nije bolje rješenje za formiranje liga prilikom reseta.

    Ono što mi se čini kao puno bolja opcija i neko kompromisno rješenje je ukinuti pozivnice u dosadašnjem obliku, a dodjeljivati ih po ELO ratingu. Znači formiranje liga kao do sad, na temelju rang liste, ali na način da se 4 slobodna mjesta pune po plasmanu s rang liste, a onda na preostalo mjesto ide najbolje rangirani igrač po ELO ratingu koji još nije smješten ni u jednu ligu.

    Što se tiče pozivnica, ako su igrači poput Čolaka, Faka ili Špehara mogli kretati iz 6./7. lige, onda ne vidim razloga zašto bi nekome drugome trebao biti problem odigrati par mjeseci da se probije do ranga u koji pripada i u kojem će se ustabiliti.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 23.06.20 8:50

    sete93 wrote:
    Ono što mi se čini kao puno bolja opcija i neko kompromisno rješenje je ukinuti pozivnice u dosadašnjem obliku, a dodjeljivati ih po ELO ratingu. Znači formiranje liga kao do sad, na temelju rang liste, ali na način da se 4 slobodna mjesta pune po plasmanu s rang liste, a onda na preostalo mjesto ide najbolje rangirani igrač po ELO ratingu koji još nije smješten ni u jednu ligu.

    Upravo tako se sada i rade lige, uz iznimku da se WC dodjeljuje i novim igračima, koji "pojedu" dio mogućih dodjela WC-ova.

    Znači, kada se inicijalno slože lige po rankingu, gleda se da li ima igrača koji "su prejaki" za tu ligu, pa im se dodjeljuje WC. Neke igrače znam po imenu, ali to je subjektivno, pa to izbjegavam i gledam Elo. Problem je što nakon dodjeljivanja tih WC-ova (oko 25 igrača) ima i dalje igrača koji su prejaki za svoju ligu.
    Zato sam i došao do zaključka da je možda bolje sve napraviti po Elou, pa će biti manje WC-ova.
    Možda najbolje neki mix, kao i do sada, samo sa većim brojem WC-ova, koji se uglavnom dodjeljuju po Elou.

    Problem je u tome, što su neki igrači bili nezadovoljni što ima previše WC-ova. To bi se slaganjem po Elou izbjeglo,
    dok bi se ovim mix načinom taj broj povećao.

    Jedan od razloga za pokretanje ove priče na forumu je kako bi igrači bili "manje nezadovoljni" kada im se točno objasni zašo se reset radi na način koji se radi.
    mKnez
    mKnez


    Posts : 20
    Join date : 2018-06-12

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  mKnez 23.06.20 9:12

    Danko wrote:
    sete93 wrote:
    Ono što mi se čini kao puno bolja opcija i neko kompromisno rješenje je ukinuti pozivnice u dosadašnjem obliku, a dodjeljivati ih po ELO ratingu. Znači formiranje liga kao do sad, na temelju rang liste, ali na način da se 4 slobodna mjesta pune po plasmanu s rang liste, a onda na preostalo mjesto ide najbolje rangirani igrač po ELO ratingu koji još nije smješten ni u jednu ligu.

    Upravo tako se sada i rade lige, uz iznimku da se WC dodjeljuje i novim igračima, koji "pojedu" dio mogućih dodjela WC-ova.

    Znači, kada se inicijalno slože lige po rankingu, gleda se da li ima igrača koji "su prejaki" za tu ligu, pa im se dodjeljuje WC. Neke igrače znam po imenu, ali to je subjektivno, pa to izbjegavam i gledam Elo. Problem je što nakon dodjeljivanja tih WC-ova (oko 25 igrača) ima i dalje igrača koji su prejaki za svoju ligu.
    Zato sam i došao do zaključka da je možda bolje sve napraviti po Elou, pa će biti manje WC-ova.
    Možda najbolje neki mix, kao i do sada, samo sa većim brojem WC-ova, koji se uglavnom dodjeljuju po Elou.

    Problem je u tome, što su neki igrači bili nezadovoljni što ima previše WC-ova. To bi se slaganjem po Elou izbjeglo,
    dok bi se ovim mix načinom taj broj povećao.

    Jedan od razloga za pokretanje ove priče na forumu je kako bi igrači bili "manje nezadovoljni" kada im se točno objasni zašo se reset radi na način koji se radi.

    Problem su i ti 'nepoznati' igraci kojima se dijele pozivnice na 'rekla-kazala'. Mogu ih imenovati par i ove sezone koji su upali u lige gdje jednostavno ne pripadaju. Mozda da se za takve igrace zatrazi da odigraju barem 2-3 frendly susreta? Jer ovako naslijepo ubacivanje u lige nije se bas pokazalo dobrim Sad

    Sto se tice ostatka price, moj prijedlog bi bio da se ELO uopce ne koristi. No da igraci koji znaju da iz nekog razloga nece duze igrati (ozljede, privatne ili poslovne stvari, itd.) mogu jednostavno zamrznuti svoj status. Dakle recimo da igrac nije igrao cijelu 2019. godinu, no ostaju mu radi zamrzavanja bodovi iz 2018. godine.

    Na taj nacin nitko nije zakinut. Niti taj igrac, ali niti onaj koji nece mozda upasti u zeljenu ligu, jer po rankingu ne bi ni upao.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 23.06.20 11:10

    mKnez wrote:
    Sto se tice ostatka price, moj prijedlog bi bio da se ELO uopce ne koristi. No da igraci koji znaju da iz nekog razloga nece duze igrati (ozljede, privatne ili poslovne stvari, itd.) mogu jednostavno zamrznuti svoj status. Dakle recimo da igrac nije igrao cijelu 2019. godinu, no ostaju mu radi zamrzavanja bodovi iz 2018. godine.

    Na taj nacin nitko nije zakinut. Niti taj igrac, ali niti onaj koji nece mozda upasti u zeljenu ligu, jer po rankingu ne bi ni upao.

    Znači nova rang lista, na kojoj igrači ne gube bodove, nego se gleda zadnjih 5 sezona u kojima su igrali.
    Ivan25
    Ivan25


    Posts : 29
    Join date : 2019-11-04

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Ivan25 23.06.20 13:13

    Danko wrote:Znači nova rang lista, na kojoj igrači ne gube bodove, nego se gleda zadnjih 5 sezona u kojima su igrali.

    Javnu rang listu ostaviti u postojećem formatu kako na njoj neki ne bi mogli kampirati bez meča u godinu dana, a "mračnu" listu na kojoj su bodovi bez obzira koliko davno stečeni koristiti za reset.

    ELO ostavit za fantasy ligu u budućim vremenima Laughing
    Spele
    Spele


    Posts : 9
    Join date : 2019-12-02

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Spele 23.06.20 17:21

    Pozdrav svima,

    naramak brzopoteznih od mene iako sam maltene rookie u ligi (godina dana).

    S obzirom na naziv lige, tj. njenu glavnu ideju malo mi je nepravedno kazniti igrača koji igra cijelo vrijeme nauštrb nekog objektivno kvalitetnijeg kojeg dugo nije bilo, tako da bi kod reseta svakako više pazio na osjećaje stalnih igrača.

    - Stare stalne igrače bi ostavio u rangu lige u kojem jesu.
    - Povratnike vratiti u n, n+1 ili čak n+2 ligu u odnosu na onu u kojoj su zadnji puta igrali. Ovdje (među povratnicima) bi možda stavio kriterij zadnjih 5 odigranih sezona pa na taj način među njima prioritizirao.
    - Što se novajlija tiče, tu očito ostaje na "rekla-kazala", i na procjeni voditelja i onog koji predlaže igrača. Ne znam koliko to dobro ispadne

    Kako god, za mjesec-dva od reseta imamo sigurno situaciju da će se ovi bolji probiti u više lige i vjerojatno će 95% stvari biti realno posloženo.

    ELO ranking je super stvar i mislim da okvirno pokazuje realne (najbolje moguće) odnose među igračima, posebice s količinom odigranih susreta, ali teško je prilagoditi formulu za ovaj naš level amaterizma. To nikako nije kritika onom tko je napravio formulu za gdsi, nego čak pohvala s moje strane, ali teško je to. Posebno je problematičan taj super tajči koji se ne valorizira. Evo primjer Čolaka, dobio je 5 mečeva za redom, pobjeđivao sve odlične igrače, ući će vjerojatno u 1.ligu, a ELO mu je pao za 100 poena u tom razdoblju. Matematički vjerojatno ima smisla, ali životno logički baš i ne.

    I za kraj samo jedan mali off topic.

    Inervjui su super, svaki sam preslušao od prve do zadnje minute. Pohvala za goste, ali posebna pohvala voditeljima. Tri voditelja, tri različita stila...

    Kovačić kao Tarik, brbljav i friendly...
    Jakšić je više kao Hloverka, krene ozbiljno i profesionalno, a kuži se zafrkancija...
    Škarić je Mislav Bago, koncizno, sažeto, u sridu....

    Predlažem da intervjuirate i ekipu iz niže lige 4., 5., 6. i niže, sigurno ima zanimljivih sugovornika.

    Lp,
    Neven Špehar

    Danko and mKnez like this post

    mKnez
    mKnez


    Posts : 20
    Join date : 2018-06-12

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  mKnez 23.06.20 20:08

    Danko wrote:
    Znači nova rang lista, na kojoj igrači ne gube bodove, nego se gleda zadnjih 5 sezona u kojima su igrali.

    Gubis bodove, sve isto kao i sad. Gleda se 5 mjeseci unazad godinu dana.
    Osim ukoliko ne zamrznes status.

    Recimo ja sam sada peta liga. Plan mi je odgoditi ligu za sljedeci mjesec. Kad se vratim ligi, ostat cu peta liga, jer sam taj status zamrznuo.

    Istu stvar primijeniti i u rang listu. Ne da mi se sad provjeravati koji je Goran Kovacic na rang listi. No recimo da je 20 i neki. Ozljedi se gospodin, i zamrzne status. Nakon godinu i pol kad se vrati, imat ce jednak broj bodova kao na dan kad je zamrznuo igranje u ligi.

    No dozvoliti maximalno dvije godine da se taj status odrzi. Mislim da je to i vise nego ok. Jer ako netko ne igra 2+ godine ligu, po meni je cak i bezobrazno traziti mjesto u nekom vecem rangu na racun drugog igraca, posebice ukoliko je taj igrac stalni i uredni ucesnik lige.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 29.07.20 0:09

    Volite enigmatiku, sudoku, križaljke, premetaljke i rebuse...
    Ovo ljeto zaboravite na sve to, jer pred vama je - raspored po ligama nakon reseta
    Po rankingu ili po Elou, sa koliko WC-ova, tko "gura" koga, ići strogo po brojevima ili "nagraditi" one koji igraju učestalo?
    Kazniti one koji nisu učestali? Ali time i kazniti sve koji su u ligi sa njim, jer mečevi nisu egal...7
    Sve su to elementi, kojima treba dati veću ili manju težinu i na kraju donijeti odluku kako će se raditi reset.
    Ne postoji savršeno rješenje kojim nitko neće biti zakinut, gledamo da "šteta" bude što manja.

    Sada možete raditi svoje simulacije, donosim vam:

    1. raspored po Rankingu za početak sezone 2020/05
    http:\\tenisliga.com\Reset\LigaPoRankingu2.aspx.html

    2. raspored po Rankingu sa WC-ovima za početak 2020/05 - ovako je to stvatno izgledalo
    (ne mogu garantirati da je 100% rekonstruirana situacija)
    http:\\tenisliga.com\Reset\LigaPoRankingu2_WC.aspx.html

    3. raspored da se išlo po Elo rankingu (uzet će se za razmatranje za sljedeći reset)
    http:\\tenisliga.com\Reset\LigaPoElo.aspx.html

    Sustav bi trebao biti "što pravedniji", što više transparentan i sa što manje WC-ova (osim skroz novih igrača).
    WC-ovi su jedan od većih problema, jer direktno nekome daješ, a drugme oduzimaš.
    Konkretno, prilikom ovog reseta podjeljeno je 40 WC-ova, što je živa muka, kada moraš birati između igrača...
    I da, WC-ovi idu skroz do 7-8. lige...

    Legenda:
    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating HDKrRs
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Danko 04.08.20 20:02

    Moram intervenirati, kako bi opovrgnuo glasine da "neigranje zimskog perioda" znatno utječe na ranking igrača.
    Izvadak iz pravlila

    Za rang listu se uzimaju zadnjih 5 odigranih sezona koje je igrač odigrao, u zadnjih 12 mjeseci.
    http://www.tenisliga.com/Pages2/Default.aspx?PostId=495

    Dakle, ako ste odigrali sve sezone u ljeti, vaš ranking neće trpiti iako uopće niste igrali zimu.
    Vodili smo brigu o tome.
    Također, možete odigrati samo zimsku ligu i to će vam osigurati "ravnopravni status", tj. uključenih max 5 mjeseca za vaš ranking.


    Sponsored content


    Slaganje liga za ljetni period - Elo rating Empty Re: Slaganje liga za ljetni period - Elo rating

    Post  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is 26.04.24 15:10