Tenis liga Glavno da se igra

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tenis liga Glavno da se igra


+9
Fi-lip
gkovacic19
ssalopek
bertys30
KrŠ
hrvi222
TVex
Danko
fak
13 posters

    Nova ATP pravila

    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Nova ATP pravila

    Post  fak 04.06.19 8:46

    Ovaj vikend cu po prvi puta igrati po novim ATP pravilima pa me zanima sto GDSI misli o njima.
    Najbitnije promjene su:
    - Setovi su do 4, bez prednosti
    - Nema neca kod servisa
    - Kraci warm-up
    - Dozvoljen razgovor igraca i trenera

    Btw, u slucaju da niste odusevljeni, napisite zasto. Trenutno mi se cini da vecina igraca nije odusevljena ali je rijetko tko u stanju objasniti zasto.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 04.06.19 9:18

    Puno ljudi jednostavno ne voli promjene.
    Imaju mindset podešen za postojeća pravila i svaka promjena im unosi nelagodu jer se sada moraju prilagođavati.

    1. skraćivanje setova bi moralo rezultirati povećanjem broja setova, jer inače je match znatno kraći.
    Trenutno, do 2-2 možeš se "još zagrijavati, hvatati ritam", po novome, već je blizu kraj seta i samim time pristup od prvog poena je drugačiji.
    Meni se ne sviđa, jer volim prvih X gemova igrati malo opuštenije , a ne da mi je odmah stiska Smile

    2. Nema neca kod servisa
    - ovo mi se čini skroz OK, ubrzava igru, ne komplicira (nekad nismo sigurno jel bio nec ili ne, itd...)
    Po meni nema "pravog razloga" zašto da se ovo ne uvede

    3. Kraci warm-up
    To nema veze sa tenisom, mozes se warmupat prije na zidu, dakle tu nije pitanje trajanja warm-up-a nego kada i gdje ce se on odraditi.
    Za ATP vjerojatno znaci manje warmupa na terenu, da gledaocima ne bude dosadno... za nas nema to veze

    4. Dozvoljen razgovor igraca i trenera
    Uh, teška, ali zanimljiva tema. Ovdje se već lagano prelazi iz pojedinačnog natjecanja u timsko. Što u samom ATP-u već i jest slučaj, ali ovo dodaje novu razinu.
    Osobno, to ne bih dozvolio, jednom kada uđeš na teren - to postaje stvar između tebe i protivnika. A prije i poslje susreta neka se rade analize i pripreme - za sljedeći match, u kojem si opet - sam (single Smile ).
    Ali... mogućnost da dvoje ljudi planira i zajedno radi, je toliko zanimljiva da je se nikako ne smije odbaciti. Tako da bi zapravo napravio neki mix - jedan turnir se može imati oncourt coacha, a drugi ne. Smile
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 04.06.19 10:08

    Trenutno, do 2-2 možeš se "još zagrijavati, hvatati ritam", po novome, već je blizu kraj seta i samim time pristup od prvog poena je drugačiji. Meni se ne sviđa, jer volim prvih X gemova igrati malo opuštenije , a ne da mi je odmah stiska
    S druge strane, gubitak seta ce imati manji znacaj po novim pravilima. Brze ces moci napraviti "reset". Predvidljivo trajanje meca je dobra stvar i za nas rekreativce. Situacije gdje nam 2 sata nije dovoljno za mec bi trebale biti postati rijedje.

    U slucaju da se pravila prihvate, mene zanima kako ce u tom slucaju izgledati Grand Slam turniri. Hoce se igrati na 4 dobivena seta? Ako da, to su dosta kraci mecevi nego prije.

    TVex
    TVex


    Posts : 1233
    Join date : 2009-07-21

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  TVex 04.06.19 10:33

    fak wrote:Ovaj vikend cu po prvi puta igrati po novim ATP pravilima pa me zanima sto GDSI misli o njima.
    Najbitnije promjene su:
    - Setovi su do 4, bez prednosti
    - Nema neca kod servisa
    - Kraci warm-up
    - Dozvoljen razgovor igraca i trenera

    Btw, u slucaju da niste odusevljeni, napisite zasto. Trenutno mi se cini da vecina igraca nije odusevljena ali je rijetko tko u stanju objasniti zasto.

    Poštovanje!
    Rado bih se uključio u ovu raspravu...

    Najprije bih volio znati gdje to imaš priliku igrati po tim pravilima, ako smiješ reći...

    A sad moja mišljenja u vezi pojedinačnih promjena, ovo na kaj se ti referiraš su pravila sa Next Gen turnira, ne sjećam se da sam pročitao da će biti uvedena konkretno u nekom roku na ATP-u već su zasad samo u funkciji svojevrsnog eksperimenta, ali može bit da mi je nešto promaklo?


    Setovi su do 4, bez prednosti
    Od svih pravila ovo mi se možda i najmanje sviđa, posebno ovaj dio sa setovima do 4.
    Pravilo NO AD je po meni odlično, nisam od onih puritanaca i tradicionalista koji misli da se tako gubi draž tenisa jer "trebaš biti najjači u najvažnijim trenucima". Pa po toj logici tek bi više trebalo dolaziti do izražaja koliko je netko mentalno, a bogami i taktički jak, kad samo jedan poen odlučuje o cijelom gemu!

    Igram u piramidi u Sesvetama po tom pravilu od prošle sezone i jako mi se sviđa. Puno ubrzava mečeve, naročito nas nestabilnih rekreativaca gdje ima puno deuce-gemova. Je da je pritisak na servera puno veći, na 00-30 već praktički si se pomirio s gubitkom gema cheers, ali i ti si reterner u tom meču pa kako njemu, tako i tebi...

    Setovi do 4 izuzetno povećavaju varijancu i sad zamisli da igraju Isner i Karlović na travi. Vjerojatnost da će u svakom setu tie-breka odlučivati je valda 99%.

    Nemoraju biti čak ni njih dvojica, danas svi na Touru imaju jako dobre servise....
    Što je veća varijanca to je veći utjecaj sreće u ishodu meča, a to mi se baš ne sviđa. To se može kompenzirati većim brojem setova, ali čemu onda sve to, jer opet bi mečevi trajali podjednako dugo?


    - Nema neca kod servisa
    Ne znam. Ovo mi je jedna od besmislenijih promjena. U meču ne bude baš toliko necova na servisu da se njihovim izbacivanjem može baš toliko uštediti vremena. Možda neto gledano minutu ili dvije maks. Ako i toliko.

    A ipak nije baš neka fora kad ti na meču loptu od vrha mreže loptica padne tak da niš nemreš. U izmjeni si uvijek možeš prigovoriti:
    "e jebiga da mu nisam ostavio mlitavu loptu ne bi mi on niti došao u priliku skrumpati se"

    ovdje se ne možeš tako "utješiti" jer nikako ne možeš utjecati na protivnikov prvi udarac. Dobro, gotovo nikako.


    - Kraci warm-up
    To je valjda ok. Nemam tu puno kaj za reći Smile Kao što je Danko rekao, zagrijavaju se prije meča na sporednim terenima, nemoraju sad tamo vježbat udarce i naslikavat se 10 minuta...


    - Dozvoljen razgovor igraca i trenera
    Baš teška tema, kao što kaže farao
    Razgovori igračica na WTA i trenera su za gledatelja vrlo često jako zabavni, poučni! Dobiješ priliku čuti konkretne savjete trenerskih profesionalaca, naučiti kako prilagođavaju igru igrača iz najviših rangova, ali i kako popravljaju skršeno mentalno stanje!

    Iz tog s definitivno jako puno može naučiti!

    Međutim... Još uvijek postoje igračice koje uopće ne koriste te "usluge" iz razloga što se ne žele dovoditi u situaciju ovisnosti pa da na najvažnijim turnirima bleje u prazno kad budu suočene sa situacijom da moraju same rješavati probleme.

    Na Grand Slamovima ne smije se koristiti coaching, tako da to ima smisla, ali se taj (kontra)argument može okrenuti i u drugu stranu - ako naučiš svoju igračicu razmišljati i rješavati probleme na manjim turnirima, veća je vjerojatnost da će to znati pravilno raditi na većima.

    Doduše, tu postoje neke igračice koje su izgubljen slučaj kako god okreneš Very Happy


    Iz perspektive igrača ni sam ne znam koliko je ta opcija dobra ili loša, koliko ubija smisao tenisa kao sporta u kojem moraš naprije pobijediti sebe, a onda protivnika, što sam u svom rekreativnom teniskom životu možda i najviše naučio Basketball

    Ali iz perspektive gledatelja i iz pozicije marketinškog rasta tenisa, mislim da je ova promjena fantastična. Zamisli razgovor Fogninija ili Kyrgios s njegovim trenerom? Ili Pairea? Ubij me ako to ne bi bili najgledanije minute u programu Very Happy
    TVex
    TVex


    Posts : 1233
    Join date : 2009-07-21

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  TVex 04.06.19 10:48

    E da i još jedna stvar u vezi coachinga - jedna ultra važna stvar je da treneri koji dođu na teren na Next Gen finalsu imaju nekakve tablete sa detaljnim statistikama na raspolaganju. Njegovog igrača i protivnika.

    E sad koliko su te statistike stvarno detaljne, koje sve podatke imaju na raspolaganju, to ne znam.

    Ali analitika u tenisu je nevjerojatno važna. Ako bi treneri zaista imali mogućnost u tančina pomoću parametara analizirati  igru protivnika i uz dva-tri jednostavna zahvata savršeno prilagoditi igru svojeg štićenika tim parametrima...

    ...onda bi se tenis sve više počeo svoditi na čistu matematiku, što ne znam koliko je dobro. I ne samo to, nego na predvidljivost za gledatelja, čak bi se usudio reći i na "solvanost", ako me kužite što želim reći s tim pojmom.

    Kad veliš da je neki sport ili igra solveana, od solve = riješiti... nemam dobru riječ na hrvatskom, možda me netko nadogradi :-/


    S druge strane pak, ako bi igrač napravio određene taktičke i strateške korekcije s obzirom na statistiku sebe i protivnika, tada bi istu stvar na sljedećem razgovoru s trenerom mogao napraviti i drugi igrač... pa onda opet prvi...

    pa bi tu moglo biti dosta taktičkog i intelektualnog nadmudrivanja, što uopće ne bi bila loša stvar.


    Evo plastični primjer ću dati:

    Igrač A gubi 5-2 u prvom setu i pozove trenera.
    Trener mu ukaže na podatak da je od njegovih svih udaraca u izmjenama čak 70% njih bilo bekendom i da je izgubio 67% poena kad bi zadnja 2 ili više udarca došla s njegovog bekenda!

    Korekcija: igraj više forhendom, šalji lopte tako da si omogućiš da tvoj prvi ili drugi sljedeći udarac bude FH


    Nakon 4 gema igre, igrač A se vratio i poveo sa 6-5, igra puno bolje nakon što je počeo forhendom preuzimati poene, međutim sad igrač B zove trenera u pomoć.
    Ovaj mu objašnjava kakve je korekcije napravio njegov protivnik i predočava mu da grafikon na kojemu se vidi da igrač A sada 80% udaraca u izmjeni uzima s forhendom...

    Uputa trenera igrača B: onemogući protivniku da uzima forhend iz bekend kuta, plasiraj lopte u FH kut, ako mu već igraš u BH kut igraj tako da on mora trčati prema lopti, da ne igra statički itd...


    Međutim, igrač A primjećuje da je igrač B pozvao trenera i prema savjetu kojeg je dobio od SVOG trenera prije nekoliko gemova, spreman je malo korigirati svoju strategiju igre, anticipirajući korekcije koje će igrač A napraviti zbog promjene odnosa na terenu Very Happy Very Happy


    Sve ovo zvuči možda malo pretjerano, ali zar ne bi bilo zabavno gledati jedan takav šahovsko-teniski mindfuck...

    Doduše, treba naglasiti da je tako nešto moguće i danas gledati kod igrača koji su odlični taktičari i koji se znaju prilagođavati situaciji na terenu. Al ovo bi možda donijelo novu dimenziju!
    hrvi222
    hrvi222


    Posts : 25
    Join date : 2017-11-30

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  hrvi222 04.06.19 10:56

    Glavna ideja novih ATP pravila je tenis učiniti privlačniji masama, skratiti gemove i setove da bi gledateljima postalo zanimljivije.

    Ne znam što o tome misle profesionalni tenisači koji za razliku od nas od tenisa žive, ali nama rekreativcima cilj je pošteno se natrčati/izlupati/ostaviti dušu na terenu, a ne samo "odraditi" to što prije je moguće. Uz nova pravila počelo bi se sve više kalkulirati na terenu od straha gubitka poena/gema/seta zbog neke neforsirane pogreške. Mogućnost višestrukog preokreta unutar seta bila bi svedena na minimum zbog kraćeg trajanja setova.

    Posebice mi se ne sviđa ukidanje prednosti nakon deucea jer iako je gledateljima sigurno dosadno gledati 5. deuce zaredom, tada znamo da je BORBA i da u gemu neće presuditi samo 1 "lucky shot".

    Ukidanje neca kod servisa: zašto ne, ponekad se zna desiti da igrač odservira 2 neca zaredom na prvom servisu, protivnik uspije odigrati normalni return, ali zbog dosadašnjih pravila se servis mora ponoviti.

    Kraći warm-up: to se prvenstveno odnosi na ATP zbog gledatelja, kod nas bi se valjalo držati već utvrđenih pravila po pitanju zagrijavanja, a ne izlaziti u susret protivniku koji inzistira na zagrijavanju od 20 min. Mad

    Dozvoljen razgovor igrača i trenera: radije ne, ostavimo analizu igre i susreta nakon meča.

    Jedino što bih dodao i što podržavam je tzv. shot clock koji je već i uveden na brojnim turnirima s ciljem sprječavanja i sankcioniranja otezanja igre.

    Zaključno, ne podržavam promjenu većine teniskih pravila i ne bih volio da se ista počnu primijenjavati u našoj ligi, a za ostale lige i turnire neka vrijedi "tko voli, nek izvoli". Very Happy
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 04.06.19 13:08

    TVex wrote:... ne sjećam se da sam pročitao da će biti uvedena konkretno u nekom roku na ATP-u već su zasad samo u funkciji svojevrsnog eksperimenta, ali može bit da mi je nešto promaklo?

    Ja isto mislim da niti jedno pravilo neće biti uvedeno u ATP u skorije vrijeme.
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 04.06.19 13:12

    TVex wrote:Najprije bih volio znati gdje to imaš priliku igrati po tim pravilima, ako smiješ reći...
    Of course... Igrati ce se po novim pravilima na http://tenis-lav.hr/2019/05/30/futur-open-6-turnir-za-rekreativce/.

    TVex wrote:... ne sjećam se da sam pročitao da će biti uvedena konkretno u nekom roku na ATP-u već su zasad samo u funkciji svojevrsnog eksperimenta, ali može bit da mi je nešto promaklo?
    Nije ti nista promaklo. Za sada su nova pravila specificna za Next Gen Finals.

    TVex wrote:Setovi do 4 izuzetno povećavaju varijancu i sad zamisli da igraju Isner i Karlović na travi. Vjerojatnost da će u svakom setu tie-breka odlučivati je valda 99%.
    Tie-break ce igrati skakako. Bolje mi je da bude na 4 nego na 6 ¯\_(ツ)_/¯

    TVex wrote:Ne znam. Ovo mi je jedna od besmislenijih promjena. U meču ne bude baš toliko necova na servisu da se njihovim izbacivanjem može baš toliko uštediti vremena. Možda neto gledano minutu ili dvije maks. Ako i toliko.
    O ovome sam citao cak i prije. Razlog zbog kojeg hoce ovo mijenjati je zbog polu-profi tenisa gdje igraci sami sude. Prema pravilima, covjek na returnu je taj koji zove nec. Klinci su si poceli suditi neceve kod cistih aseva, tek koliko da server mora ponoviti servis.

    hrvi222 wrote:Uz nova pravila počelo bi se sve više kalkulirati na terenu od straha gubitka poena/gema/seta zbog neke neforsirane pogreške. Mogućnost višestrukog preokreta unutar seta bila bi svedena na minimum zbog kraćeg trajanja setova.
    Vecina nas vec sada igra na tudje greske. Rekreativni tenis je rijetko kada oku ugodan Very Happy
    Istina, preokreti unutar seta ce biti tezi, ali ce zato biti vise setova. Imam feeling da na kraju dodje na isto.
    KrŠ
    KrŠ


    Posts : 57
    Join date : 2014-02-17

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  KrŠ 04.06.19 14:17

    Na prvu mi se činilo bezveze,ali sad vjerujem da bi nova pravila bila bolja.
    Ima previše dosadnih mečeva pogotovo ovih jačih igrača.
    Smanjivanjem gemova u setu bi se povečala neizvjesnot,naboj, te bi zahtjevalo dodatnu koncentraciju. Ukidanje prednosti bi to još dodatno pojačalo.
    Ukidanje neca je ok,jer će obojici biti jednake šanse za lucky shot,doduše pravilo ide bolje na ruku pimplavim servisima.

    NPR:
    Jučer sam igrao kontra Cerinskog i izgubio prvi set 7-6...dugo se igralo,profulao sam par set lopti,pa mi se drugi set baš i nije igrao.
    Tko će opet čekati 6,7 gemova za uzet set. Teško se motivirat. Igra do 4 gema bi ipak držala igrače budnima,pa makar i podbaciš taj jedan set,budiš se odmah za drugi.

    Nova pravila imaju smisla,nije netko bezveze to sastavljao.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 04.06.19 14:32

    Nameće se i pitanje za koga se rade izmjene pravila

    1. za igrače
    2. za publiku
    3. za sponzore
    4. za vlasnike prava prijenosa

    ?

    Vjerojatno se ovo može podijelit na dvije kategorije, u prvoj samo igrači,
    a u drugoj svi ostali, jer ako je dinamičnije/zanimljivije onda su 2, 3 i 4 na dobitku, a pitanje je što igrači misle o tome.
    bertys30
    bertys30


    Posts : 40
    Join date : 2017-08-18

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  bertys30 04.06.19 14:39

    "mastersi" GDSI-a setovi krecu od 2:2 tako da smo imali priliku probat nesto slicno .. Nakon prvog gema je 3:2 za nekog - prilicno slican psiholoski efekt ( al su bile prednosti i nec )

    Bilo bi fora organizirat turnir po tim pravilima ( npr na dva dobivena seta do 4 umjesto jedan set do 6 , nema neca , nema prednosti itd. ) pa cisto da probaju ljudi :-P

    Uglavnom volio bi odigrat prvo po tim pravilima pa onda donosit neko misljenje , ovak mi je fakat tesko pretpostavit kak bi mi sjelo ...

    Ak se sjecate recimo ping-pong i odbojka su drasticno promjenili nacin bodovanja i danas se starog sistema nitko vise ni ne sjeca ... ko zna kak bi bilo s ovim .... al velim neki event po tim pravilima bi mozda bilo fora probat ....

    Otvorio sam link za ovaj turnir po tim pravilima na Veternici i casna rijec bi se prijavio al je isti dan GDSI na kojem vec igram Very Happy
    KrŠ
    KrŠ


    Posts : 57
    Join date : 2014-02-17

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  KrŠ 04.06.19 14:49

    bertys30 wrote:"mastersi" GDSI-a setovi krecu od 2:2 tako da smo imali priliku probat nesto slicno .. Nakon prvog gema je 3:2 za nekog - prilicno slican psiholoski efekt ( al su bile prednosti i nec  )

    Bilo bi fora organizirat turnir po tim pravilima ( npr na dva dobivena seta do 4 umjesto jedan set do 6 , nema neca , nema prednosti  itd. ) pa cisto da probaju ljudi :-P

    Uglavnom volio bi odigrat prvo po tim pravilima pa onda donosit neko misljenje , ovak mi je fakat tesko pretpostavit kak bi mi sjelo ...

    Ak se sjecate recimo ping-pong i odbojka su drasticno promjenili nacin bodovanja i danas se starog sistema nitko vise ni ne sjeca ... ko zna kak bi bilo s ovim .... al velim neki event po tim pravilima bi mozda bilo fora probat ....

    Otvorio sam link za ovaj turnir po tim pravilima na Veternici i casna rijec bi se prijavio al je isti dan GDSI na kojem vec igram  Very Happy

    Onda bi Malbašić dobio Jakšića prvi set 4-0, i izbacio ga iz turnira u prvom kolu,tamo već u 9 sati 34 minute ujutro.
    Ne odgovara taj sustav velikanima naše lige Laughing koji se vesle kad protivnik fula zicer Smile
    bertys30
    bertys30


    Posts : 40
    Join date : 2017-08-18

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  bertys30 04.06.19 14:54

    KrŠ wrote:

    Onda bi Malbašić dobio Jakšića prvi set 4-0, i izbacio ga iz turnira u prvom kolu,tamo već u 9 sati 34 minute ujutro.
    Ne odgovara taj sustav velikanima naše lige Laughing koji se vesle kad protivnik fula zicer Smile

    Zato ima "utjesni turnir" Cool
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 04.06.19 15:31

    KrŠ wrote:
    bertys30 wrote:"mastersi" GDSI-a setovi krecu od 2:2 tako da smo imali priliku probat nesto slicno .. Nakon prvog gema je 3:2 za nekog - prilicno slican psiholoski efekt ( al su bile prednosti i nec  )

    Bilo bi fora organizirat turnir po tim pravilima ( npr na dva dobivena seta do 4 umjesto jedan set do 6 , nema neca , nema prednosti  itd. ) pa cisto da probaju ljudi :-P

    Uglavnom volio bi odigrat prvo po tim pravilima pa onda donosit neko misljenje , ovak mi je fakat tesko pretpostavit kak bi mi sjelo ...

    Ak se sjecate recimo ping-pong i odbojka su drasticno promjenili nacin bodovanja i danas se starog sistema nitko vise ni ne sjeca ... ko zna kak bi bilo s ovim .... al velim neki event po tim pravilima bi mozda bilo fora probat ....

    Otvorio sam link za ovaj turnir po tim pravilima na Veternici i casna rijec bi se prijavio al je isti dan GDSI na kojem vec igram  Very Happy

    Onda bi Malbašić dobio Jakšića prvi set 4-0, i izbacio ga iz turnira u prvom kolu,tamo već u 9 sati 34 minute ujutro.
    Ne odgovara taj sustav velikanima naše lige Laughing koji se vesle kad protivnik fula zicer Smile

    Ulazak u meč je totalno drugačiji ako se igra do 4 ili 6
    Cool
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 04.06.19 17:37

    bertys30 wrote:Uglavnom volio bi odigrat prvo po tim pravilima pa onda donosit neko misljenje , ovak mi je fakat tesko pretpostavit kak bi mi sjelo ...
    Ja svakako javim dojmove u nedjelju Smile

    Danko wrote:Nameće se i pitanje za koga se rade izmjene pravila

    1. za igrače
    2. za publiku
    3. za sponzore
    4. za vlasnike prava prijenosa
    Meni se cini da se pravila mijenjaju zbog novaca (zadnja 3 razloga). Medutim, to je sve indirektno povezano sa igracima. Igracima je u interesu da ljudi i sponzori prate tenis. Bez novaca u buducnosti nece biti ni igraca. Tenis je vec sada jedan od najtezih sportova za uspjeti kao profesionalac. Manje novaca u sportu nece olaksati situaciju.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 04.06.19 18:11

    fak wrote: Bez novaca u buducnosti nece biti ni igraca. Tenis je vec sada jedan od najtezih sportova za uspjeti kao profesionalac. Manje novaca u sportu nece olaksati situaciju.

    Apsolutno se ne slažem.
    Uvijek će biti igrača.
    Ne moraju zarađivati koliko danas zarađuju, ne moraju biti "životinje" kakve su danas...
    Sve to može biti na malo "nižem" nivou, mislim da bi to bilo zdravije i sportskije nego ovo što imamo danas... Biznis first - ostalo nakon toga.

    Brže, više, jače... ali dokle?
    Šta je falilo ATP touru devedesetih...
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 05.06.19 8:35

    Kad sam rekao "nece biti igraca" nisam to mislio doslovno. Tenisa ce uvijek biti, sport kao takav nece nikamo otici. Ono sto sam htio reci je da popularnost cijelog sporta opada, posebno kod mladje populacije.

    Tesko je reci koliko ce ove promjene privuci gledatelje, ali vjerujem da nesto treba pokusati.
    U slucaju da se ovo i desi, nece tenis biti niti prvi niti zadnji sport koji se mijenja. Netko je vec ranije spomenuo stolni tenis i odbojku. Slicna se stvar desila i s hrvanjem. Pravila u hrvanju su promijenjena prije par godina nakon sto je Olimpijski odbor najavio moguce micanje sa ljetnih igara.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 05.06.19 9:27

    Uh, sad si me zaintrigirao... od kud informacija da popularnost pada?

    A ovo za mlađu populaciju mi je jasno...
    što će u konačnici dovesti do ukupnog pada.
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 05.06.19 10:33

    Danko wrote:Uh, sad si me zaintrigirao... od kud informacija da popularnost pada?
    Znam povremeno naletiti na clanke poput ovoga
    https://intelligence.globalsportsjobs.com/is-the-global-sport-of-tennis-in-need-of-reinvention-

    Iako, sada sam pokusao naci istu informaciju od nekog reputabilnijeg izvora i nisam uspio. Cak i da jesam u pravu, situacija nije tako losa kako sam ranije spomenuo. Da jest, vise bi se pisalo o tome.
    KrŠ
    KrŠ


    Posts : 57
    Join date : 2014-02-17

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  KrŠ 05.06.19 10:55

    Stvar je mentaliteta.
    90-tih su igrači imali napadački mentalitet,a sada je defanzivni i zato je tenis dosadan,a najdosadniji mečevi su Djoković i Nadal.
    Mi svi gledamo njih i kopiramo njihovu igru. GDSI je čisti primjer.
    Moglo bi se napraviti znanstveno istraživanje na tu temu,ali mislim da je to trenutna faza tenisa koja možda nestane sa odlaskom ta dva meni mrska velikana.
    Imaš loptu na sred terena,ako dobiješ poen ostaješ živ,ako izgubiš režu ti glavu.
    Da li ideš na winner svom snagom ili ćeš prebacit slice,pa čekat da protivnik fula tvoj slice ili zabije. Prepuštaš njemu odgovornost. To je za mene više od same taktike. To je stvar cijelokupnog društvenog mentaliteta i duhovnosti kojom se nadahnjuje današnji svijet. Nema preuzimanja odgovornosti,ni za što, pa ni za poen  Laughing
    Za 10 godina će opet napadački tenis biti u modi,a nadal i djoković će biti zaboravljeni kao i sampras i agassi.
    Danko
    Danko
    Admin


    Posts : 2840
    Join date : 2009-07-14

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Danko 05.06.19 11:02

    Nova ATP pravila Overcome
    ssalopek
    ssalopek


    Posts : 6
    Join date : 2018-10-12

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  ssalopek 05.06.19 13:31

    KrŠ wrote:sada je defanzivni i zato je tenis dosadan

    Kako kome. Meni su dosadniji ballbasheri (osobito kad prvu "spiče" u aut/mrežu; time sigurno ne potiču igru), stvar je stila i ukusa.

    KrŠ wrote:Da li ideš na winner svom snagom ili ćeš prebacit slice,pa čekat da protivnik fula tvoj slice ili zabije. Prepuštaš njemu odgovornost. To je za mene više od same taktike. To je stvar cijelokupnog društvenog mentaliteta i duhovnosti kojom se nadahnjuje današnji svijet. Nema preuzimanja odgovornosti,ni za što, pa ni za poen  Laughing

    To je isto jednodimenzionalno sagledavanje stvari. Žvajznut loptu pa kud puklo ne uključuje neku duboku odgovornost, ajmo tako reći da ostanem pristojan.

    S druge strane, odluka, kakva god ona bila, što s određenom loptom napraviti nužno podrazumijeva odgovornost. Taj spomenuti slice, taktiziranje, itekako sadržava odgovornost za poen jer ako se ne odigra dobro, poen se gubi (naravno, uz pretpostavku dobro odigranog nastavnog poena s druge strane, ali tomu je uvijek tako).

    Ovo je udaljavanje od teme, ali me već dugo "žuljaju" jednostrani komentari da je samo ballbashing prava igra, a drugo sve kao za k***, to jednostavno nije istina.
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 05.06.19 14:50

    Forumu treba neki "lajk" feature. Slazem se sa apsolutno svime sto je ssalopek rekao!

    KrS wrote:90-tih su igrači imali napadački mentalitet,a sada je defanzivni i zato je tenis dosadan,a najdosadniji mečevi su Djoković i Nadal.
    Mi svi gledamo njih i kopiramo njihovu igru. GDSI je čisti primjer.
    Svaki je tenis profesionalac u stanju zabiti bilo kakvu slabiju loptu. Gledaj malo defanzivce poput Simona. Kada dobije kracu loptu, zabiti ce ju ama bas svaki put.

    Poeni su dulji jer se igraci puno bolje kracu nego prije (i zato jer su tereni sporiji), ne zato jer igraci ne zele ili ne znaju potegnuti.

    Usporedbe sa GDSIem tu ne pale cisto zato jer mi ne znamo napadati. Ako moram birati izmedju protivnika koji ce mi sve lopte pokloniti i onoga koji nece napraviti doslovno niti jedan unforced, uvijek cu izabrati ovog drugog. Glavno da se igra...
    gkovacic19
    gkovacic19


    Posts : 96
    Join date : 2013-06-20

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  gkovacic19 05.06.19 16:22

    i ja potpisujem sve kaj su ssalopek i fak napisali jer jedini način da napreduješ je da naučiš reagirati na loptice koje nisu u tempu sa spinom, već kombinacija svih tehnički ispravnih i neispravnih udaraca (pozdrav Kazalickom) Wink
    koliko puta smo vidjeli nekog na zagrijavanju tko izgleda kao odličan igrač, ali u meču nema šanse za pobjedu jer jednostavno nezna kako osvojiti poen
    velika je razlika između znati udarati lopticu i znati igrati tenis i osvajati poene/mečeve

    kaj se tiče promjena, ja sam apsolutno da se proba neš novo jer tenis je postao predosadan
    nitko ne gleda prvih par kola najvećih turnira jer su ili predugački mečevi ili potpuno izvjesni (osim superfanova kojih ima malen broj)
    osim toga po meni dominacija top 3 igrača je postala kontaproduktivna s obzirom da se već 10+ godina zna ko će uzet sve masterse i GS-ove, skraćivanjem setova i no ad/no nec sustavom ipak se povećava šansa za iznenađenjem a time i barem većoj neizvjesnosti turnira (sličan primjer imamo i u GDSI gdje su turniri puno napetiji od kad nema Valposa, Kalca i Antonića jer ima minimalno 4-5 igrača koji mogu osvojiti turnir, a još barem toliko koji mogu barem do polufinala)
    fak
    fak


    Posts : 118
    Join date : 2014-10-09

    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  fak 05.06.19 18:47

    gkovacic19 wrote:dominacija top 3 igrača je postala kontaproduktivna s obzirom da se već 10+ godina zna ko će uzet sve masterse i GS-ove, skraćivanjem setova i no ad/no nec sustavom ipak se povećava šansa za iznenađenjem a time i barem većoj neizvjesnosti turnira
    Za nas ajmo rec "hardcore" fanove ta neizvjesnost ce biti dobra. Za ostale (tj. za masu) mozda bas i ne.

    Casual fanovi (kakva je vecina) gledaju tenis samo zato jer igraju Federer ili Nadal. Gleda se zbog ikona, ne zbog sporta. Isto kako ja gledam Svjetsko iako nogomet uopce ne pratim. Povremenim fanovima je sam sport gotovo nebitan.

    Sponsored content


    Nova ATP pravila Empty Re: Nova ATP pravila

    Post  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is 26.04.24 11:37